m makiarz ust makijaż oczu makijaż permanentny makijaż permanentny brwi

makijaż permanentny etapy gojenia

Chcesz mieć lub już masz makijaż permanentny i zastanawiasz się nad procesem gojenia się ran? Jak może wyglądać skóra? Jakie są etapy gojenia, jak długo trwają i skąd wiadomo, że przebiega prawidłowo? Dzisiaj dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Jak już pewnie zauważyłaś po wstępie, rany są nieodłączną częścią makijażu permanentnego. Makijaż permanentny powoduje przerwanie ciągłości skóry w miejscu podania pigmentu, stąd biorą się właśnie rany, które muszą się zagoić, aby makijaż był prawidłowo wykonany i odpowiednio wyglądał przez dłuższy czas. Organizm traktuje cząsteczki pigmentu, jako ciało obce, więc jest to standardowa reakcja obronna, jak w przypadku uszkodzenia skóry na łokciach lub kolanach przy upadku.

Zaczerwienienie i opuchlizna po zabiegu makijażu permanentnego mogą utrzymywać się kilka godzin po zabiegu. Skóra będzie lekko podrażniona i odczujesz napięcie i wysuszenie. Ciało każdej pacjentki może reagować mocniej lub słabiej, u jednej skóra będzie bardzo podrażniona, u innej od po kilku godzinach będzie wyglądać naturalnie. Przez podane w kremie lub zastrzyku znieczulenie naczynia krwionośne się obkurczają i to spowoduje, że skóra zrobi się trochę jaśniejsza. Właściwą fazę gojenia można określić w kilku etapach. 

Opuchlizna

Na początku zobaczysz zaczerwienienie i pojawi się obrzęk, możesz czuć ściągnięcie, suchość. Prawdopodobnie odczujesz także swędzenie, ból i nadwrażliwość na dotyk w miejscu zabiegu. W ciągu kilku dni naskórek zacznie się łuszczyć i natężenie pigmentu się zmniejszy.

Rogowacenie i strupki

Następnym etapem jest złuszczanie skóry. W tym momencie obrzęk powinien już ustąpić, ale na jego miejscu powstaną strupki. To całkowicie naturalny proces gojenia się skóry. Nie zdrapuj strupków, one same odpadną po kilku/kilkunastu dniach. Zdrapanie ich może zepsuć efekt makijażu permanentnego, a także doprowadzić do powstawania blizn. Po wygojeniu skóry przyjdź do mnie na dopigmentowanie. Po drugiej części zabiegu gojenie zaczyna się od początku. Po jego zakończeniu efekt mikropigmentacji jest gotowy.

Klientki pytają mnie, czy po zabiegu skóra będzie się długo regenerować. Chcą zaplanować urlop, albo jakąś ważną uroczystość i wyglądać w tym czasie pięknie. Nie przejmuj się, proces całkowitego gojenia mija szybko, trwa kilka tygodni. Możesz śmiało planować ważne wydarzenia krótko po zabiegu. Jeśli będziesz dbać o skórę, to ona szybko i porządnie się zagoi. Mogę podać Ci przybliżony czas gojenia się stref poddanych zabiegowi makijażu permanentnego.

Brwi po makijażu permanentnym goją się standardowo, czyli około 7-14 dni. Zazwyczaj strupki schodzą już od 5 do 7 dnia.

Proces gojenia ust trwa około dwóch tygodni. Po 3 dniach usta zaczynają się łuszczyć, z kolei po tygodniu naskórek złuszcza się na tyle, że barwa makijażu stanie się jaśniejsza nawet o połowę.

W przypadku oczu pełne zagojenie się ranek łącznie z rogowaceniem naskórka na powiekach trwa około 7-14 dni.

Pamiętaj o tym, że skóra w trakcie gojenia jest osłabiona i każdy czynnik zewnętrzny może ją podrażnić, przez co cały proces się wydłuży. Jeżeli planujesz coś ważnego, to najlepiej przyjdź do mnie kilka tygodni wcześniej, nie przed samym wydarzeniem. Dobrze jest przełożyć makijaż permanentny nawet na później, jeżeli nie jesteś pewna, jak długo Twoja skóra będzie się regenerować. Polecam Ci tak zrobić, zwłaszcza gdy chcesz przyjść na swój pierwszy makijaż permanentny.

Wiesz już, jakie są etapy gojenia makijażu permanentnego i ile dni zajmuje skórze całkowite wygojenie. U każdej osoby gojenie i stabilizacja pigmentu w naskórku przebiega inaczej, u jednej pacjentki szybciej, u innej potrwa to trochę dłużej. Na cały proces wpływ ma wiek, stan skóry, pielęgnacja oraz dbanie o skórę w sposób, jaki zaleca linergistka. Po wykonaniu makijażu permanentnego pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji miejsc, które zostały poddane zabiegowi, a także trzymaj się zaleceń od linergistki. Takie podejście sprawi, że gojenie przebiega w sposób prawidłowy, a efekt końcowy będzie jeszcze lepszy. Wspomniałam już o tym w poprzednim artykule: „Dlaczego makijaż permanentny się nie przyjął”.