Pigmentacja rekonstrukcyjna ułatwia powrót do normalnego życia po skomplikowanych operacjach i zabiegach. Pozwala na rekonstrukcję czerwieni wargowej po operacji rozszczepu wargi oraz na wyrównanie kształtu i wielkości ust. Ułatwia przetrwanie trudnego etapu wypadania włosów, rzęs i brwi po chemioterapii.

Za pomocą pigmentacji rekonstrukcyjnej można również wizualnie zrekonstruować brodawkę sutkową, powiększyć lub pomniejszyć jej kształt, a także wyrównać kolor na przykład po plastyce piersi sprawiając, że jasna blizna staje się prawie niewidoczna. Pigmentacja rekonstrukcyjną  pozwala ukryć widoczne blizny po różnego rodzaju zabiegach i urazach. Dzięki pigmentacji naprawczej można wizualnie odtworzyć brodawkę sutkową u osób, które zostały jej pozbawione lub wzmocnić jej kolor poprzez dobór pigmentu o odpowiednio dobranym odcieniu, a także powiększyć lub pomniejszyć kształt i kolor brodawek istniejących. Dzięki temu zabiegowi, panie odzyskują pewność siebie i mogą poczuć się na nowo pięknymi.

Otoczka jest częścią skóry wokół brodawki, która często jest ciemniejsza i grubsza niż otaczająca skóra. Areola odgrywa kluczową rolę w estetycznym wyglądzie piersi. Kobieta może przeżyć raka piersi po przejściu mastektomii, a wygląd piersi może odzyskać po rekonstrukcji. „Tatuowanie” areoli zapewnia „szlif” po operacji piersi. Pacjenci czują, że proces repigmentacji pomaga im w ostatniej części odzyskać ich pełną „całość” oraz normalne funkcjonowanie w życiu codziennym.

Zabiegi chirurgiczne na piersi mogą tworzyć blizny jeśli wymagają nacięcia wokół krawędzi otoczki. Blizna, która pozostaje jest nazywana pod miejscową aureolą blizny. Niektóre operacje piersi tworzą pionową bliznę sutka przez dolną część piersi – pacjenci czują, że musi ona być koniecznie zamaskowana. Zabiegi chirurgiczne piersi, które mogą tworzyć blizny: powiększania piersi lub powiększania (mammoplastyki augmentacja), zmniejszenie piersi (redukcja mammoplastyki), modelowanie piersi (lifting), u mężczyzny zmniejszenie piersi (ginekomastia).

Przy zabiegu rekonstrukcji brodawki dodatkowo wykonuję zabieg rozluźnienia blizn. Blizny staną się mniej widoczne, zregenerowane. Jeśli jest taka potrzeba wykonuję ich kamuflaż.

Łysienie po chemioterapii, brak włosów na brwiach czy wypadające rzęsy to problemy, które osłabiają nie tylko ciało, ale i psychikę człowieka. W takich przypadkach makijaż permanentny jest bardzo pomocny nie tylko w odbudowywaniu urody, ale również poczucia własnej wartości.

Przeciwwskazania do wykonania pigmentacji rekonstrukcyjnej:
– Ciąża i karmienie piersią
– Choroba nowotworowa – tylko w trakcie leczenia
– Gorączka, infekcje
– Skłonności do tworzenia się blizn i keloidów

Zdjęcia w większości przedstawiają pigmentację brodawek i otoczki bezpośrednio po jednym zabiegu. Skóra jest zaczerwieniona. Po wyłuszczeniu kolory nie będą tak nasycone, jak pokazuje obraz. Blizny poddane były zabiegowi rozluźniania. Zaczerwienienie blizn zniknie w ciągu kilku dni. Zabieg należy powtórzyć kilka razy. Blizny będą mniej widoczne, rozluźnione. Zabieg rozluźniania blizn prowokuje tkanki zbliznowacone do regeneracji.